Останні новини

ПРОГНОЗ ПОГОДИ ВІД... СОРОКИ

Виявляється, що за сороками вельми захоплююче спостерігати. Допитливі, кмітливі, все їх цікавиь, полюбляють блискучі предмети. Не раз у їхніх гніздах знаходили монети, скельця, обгортки від цукерок, навіть золоті та срібні вироби — сережки, ланцюжки, перстені. Хтось загубив, а сорока вважає, що це вже її власність.

Наш сусід у селі, бува, вивішує у садку на стовбурі старої груші дзеркальце і голиться. Тільки відійде, а сорока тут як тут, собі заглядає, красується-милується. Ну як не зачаруватися таким видовищем?!.

Сорока є героєм багатьох казок, дитячих віршів, творів фольклору. Кому ще з дитинства не вкарбувалася в пам'ять лічилка: “Сорока білобока дітям кашу варила...”. Але, насправді, у народі не вельми полюбляють цю птаху. Вона краде пташенят з чужих гнізд, може й курчатко поцупити “з-під носа” в необачної квочки. Пов'язані з нею й негативні народні повір'я:

- Сорока скрегоче — на недобре.

- Чуєш скрегіт сороки — матимеш недобру новину.

Про неправду кажуть, що це сорока на хвості принесла. Словом, недоброї слави зажила у людей. Але це — побрехеньки, марновірство, вигадки.

Утім, сороки є добрими синоптиками. Мені вдалося занотувати від людей старшого віку, знайти у книгах з етнографії кілька народних прикмет, як сороки можуть підказати погоду. Такий досвід нагромаджується багатовіковими спостереженнями людей за поведінкою тварин, птахів, життям рослин. Отож:

- Ранньою весною, коли ще припікає мороз, сороки всілися надеревах і влаштували “сорочинський ярмарок” (голосно скрегочуть, сваряться між собою) — буде відлига.

- Перед похолоданням сороки сидять, настовбурчившись.

- Взимку, коли тріщить мороз, сорока сіла на верхівку дерева і завмерла, не рухається, мовчить — мороз протримається.

- Скрегіт сороки взимку віщує снігопад.

- Перед міцним морозом чи просто похолоданням сороки ховаються у “ялинових лапах” - нижніх широких гілках дерева.

- Восени сороки невпинно шугають у повітрі, гомонять — на дощову погоду.

- Від короткочасного дощу сорока ніде не ховається.

- Восени сороки масово оселяються поблизу людських поселень (особливо це помітно у селах) — зима буде люта, з морозами і хурделицями.

- Сорока взимку чистить пір'я, “чепуриться” - на відлигу.

Неполюбляють сороку-скреготуху мисливці. Своїм скреготом завжди підкаже зайцю, звідки наближається людина зі зброєю. А, може, це й добре — врятує вухання від пострілу...

Маркіян ЛЕХМАН.

 

Учень 10-А класу Червоноградського НВК СШ-колегіум №3, слухач МАЛіЖу

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.