Останні новини
20 лютого 2024
18 лютого 2024

КОСТЬ ГОРБАЛЬ

Кость Горбаль був одним із когорти видатних діячів українського відродження XIX століття в Галичині й залишив помітний слід у духовному й культурному житті краю.

Він народився у Тисмениці на Станіславщині у сім'ї кушніра. 1861 року, після закінчення Станіславської гімназії, виступив на філософське відділення Львівського університету. Вивчав природничі науки та українську літературу. Після закінчення університету вчителював у Чернівцях, редагував український літературно-науковий часопис «Нива», потім політичну газету «Русь».

1868 року Кость Горбаль переїздить до Тернополя, де обіймає посаду учителя реальної школи, а згодом - гімназії, отримує звання професора. Три роки по тому переїздить до Перемишля, де й помер.

У 1861 році Кость Горбаль видає у Чернівцях разом з А. Кобилянським брошуру «Слово на слово до редактора «Слова», написану народною мовою, проте латинським шрифтом з чеським правописом. У ній йдеться про можливість вживання саме цього правопису для української мови. У другій брошурі «Голос на голос для Галичини» він виступає з гострою критикою галицького духовенства. Ці праці високо оцінив Іван Франко.

Творча спадщина автора - низка автобіографічних оповідань, політичних нарисів, гумористично-сатиричних фейлетонів.

Журналістська, педагогічна й громадська діяльність Костя Горбаля була спрямована на піднесення національної свідомості українського народу.

Ігор ЗАПІСОЦЬКИЙ, Тарас ЛЕХМАН

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.