Такий феномен, мабуть, важко пояснити і досвідченим пасічникам, і досвідченим народним зцілителям. Але останні радять:
- Для хворої печінки особливо корисний мед диких бджіл (дикий мед), які рояться здебільшого у лісах - селяться у дуплах дерев чи деінде. Денна норма - 1-2 чайні ложки. Все ж, час від часу слід робити перерву у споживанні.
КРОВ'ЯНИЙ ТИСК
Яблука прекрасно понижують кров'яний тиск. Людям з підвищеним тиском доречно з'їдати натще (за 20 хвилин до сніданку) 1-2 яблука. Для споживання краще брати напівкислі плоди зеленого кольору.
КАСТОРОВА ОЛІЯ
Натираючи касторовою олією грудну клітку, спину, швидко позбуваємося застуди, болю у легенях, дихальних шляхах. Процедуру приймати тричі на день. На ніч перед сном - обов'язково!
ЗАШКОДИТЬ!
Пам'ятайте, що свіжий сік моркви протипоказаний при захворюваннях печінки, тонкої кишки, виразках шлунка чи дванадцятипалої кишки!
КУКУРУДЗА, КАЧАНИ...
Коли варите молоді качаний кукурудзи, не забувайте про ніжні салатові листочки, що їх обгортають, і «косички». Такі «відходи» лікують печінку, виводять зайвий холестерин:
- 100 г щойно заготовленої сировини покласти в емалевий посуд і залити теплою водою - 2 л. Посуд накрити кришкою. Довести до кипіння і кип'ятити на малому вогні 7-8 хвилин. Настояти 1 годину. Процідити. Пити теплим по 100 мл тричі на день. Ще не спожитий відвар зберігати в холодильнику. Скористайтеся сезоном!
АНГІНА
У разі захворювання на ангіну:
- Капнути 2-3 краплі олійки чайного дерева на пакетик з чаєм (чорний, зелений) і заварити як звичайний чай. Настояти до температури +28-30 С. Полоскати горло двічі на день, щоразу готуючи свіжу заварку.
ВІДРАЗА
Чебрець, полин гіркий польовий, квіти волошки створюють відразу до алкоголю:
- 1 столову ложку засушеного подрібненого збору (рослини брати порівну) залити окропом - 300 мл. Настояти 1 годину. Процідити. Пити по 50 мл 5-6 разів на день. Курс лікування - 21-30 днів. Повторити, якщо необхідно, через 10-12 днів.
Головне - бажання перемогти зеленого змія!
НА ПОЧАТКОВІЙ СТАДІЇ
Початкову стадію цукрового діабету лікують таким народним засобом:
- 3 столові ложки засушених ягід суниці лісової засипати в емалевий посуд і залити теплою водою - 400 мл. Посуд закрити кришкою. Довести до кипіння і кип'ятити на малому вогні 5 хвилин. Настояти 1 годину. Не проціджувати. Пити по 100 мл чотири рази на день. Ягоди також можна спожити.
- Корисно споживати засушені ягоди ожини. Але збирають напівзелені.