Останні новини
16 квітня 2024
15 квітня 2024

ПЛАТОН, РОМАН, ВАРУЛА

 

Кажуть: “Який початок зими — такою вона буде до завершення”. Отож український хлібороб завжди мріяв про сніжну зиму, бо вродить добрий врожай, і 1-го грудня, з-поміж інших святих, згадував у молитвах мучеників за Христову віру Платона, Романа та Варулу. Саме їх вшановують у церквах східного обряду у перший день зими. Хоча, насправді, у народі за цим днем закріпилася назва — Романів, Романа...

Платон походив з Анкири Галатійської. Юним хлопцем він роздав майно бідним і повністю посвятив себе служінню Богові. За часів правління Агрипини, переслідувача християн, його тяжко мучили: сім днів тримали у в'язниці, клали на розпечену решітку, розжареними металевими прутами припікали тіло. 306-го року мученика стратили мечем. Християни потайки поховали його.

На Сьомому Вселенському Соборі 787 року Платона проголосили Святим. Це відбулося на підставі описів священослужителями всіх тих див, які ставалися біля гробу мученика. Нужденні та хворі через молитви до Платона отримували ласки зцілення.

Про Романа дізнаємося з проповіді Отця Церкви Івана Золотоустого. Він служив дияконом у Кесарії Палестинській. Закатували святого в Антіохії. В той час намісник провінції Асклипіяд змушував християн зрікатися віри. З цього приводу Роман сказав йому про Божий гнів, що неабияк обурило правителя. Покарання настало неминуче. Святого жорстоко мучили, били палицями, тіло дерли гаками, лили на нього розплавлене олово.

Під час тортур Роман побачив маленького хлопчика Варулу, який прилюдно перед катом визнав Ісуса Христа Богом. Дитя немилосердно били різками, а те навіть не відчувало болю. Йому стяли голову і вона впала на запаску матері, яка сама несла сина на страту. Роман, бачачи це, молився за дитину.

Тоді Романа хотіли спалити живцем. Але раптова гроза загасила полум'я. Йому відтяли язика, та він продовжував прославляти Ісуса Христа. Мученика, закованого у колоду, кинули до темниці, де після ще кількох днів катувань задушили мотузкою. Сталося це 303-го року.

Згодом мощі Романа перенесли до Царгороду. Цариця Олена побудувала на його честь церкву.

 

Підготував Тарас ЛЕХМАН.

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.