Останні новини

СОЦМЕРЕЖІ І... СУЇЦИД

 

(Спроба журналістського розслідування)

Однією з найгостріших та найбільш обговорюваних тем в Україні стало самогубство підлітків. Його причини - вплив «групи смертників», які ведуть активну діяльність в соціальних мережах Тік-ток, ВКонтакті, Instagram та інших. Чому вони піддаються під таку маніпуляцію та вбивають себе? Навіщо «група смертників» спонукає їх до таких вчинків?

Спочатку розглянемо питання: «Яка роль соціальних мереж у нашому суспільстві?».

Саме ця праця фахівців з програмного забезпечення відіграє феноменальну роль у людському середовищі. Адже завдяки їхнім розробкам («додаткам») ми можемо спілкуватися з рідними, друзями на далеких відстанях, переглядати дослідницькі та мотиваційні відео, самі їх створювати, публікувати наші творчі напрацювання, здобутки... Такими мережами можна і доречно користуватися.

Однак не всі так роблять. Більшість українських підлітків, які користуються додатками Тік-ток, Instagram чи додатком для знайомств Badoo не отримують корисну інформацію для себе. Вони переглядають різні світлини, відео, які негативно впливають на мозок. Згодом підлітки стають залежними від цих соціальних мереж. У них уже напрацьовуються звичка кожних 5 хвилин «заходити» в якийсь додаток, переглянути «смішні» світлини чи відеопранки. Таким чином підлітки стають жити у віртуальному середовищі. А це вже є хвороба, яка називається - цифрова деменція, і сильно впливає на розвиток підлітків. Коли, переглядаючи такі недолугі (здавалося б «безпроблемні») відео, у них з'являється інтерес, «захоплення» видовищем. Це щоразу посилюється і згодом підлітки також повторюють так звані «пранки», але вже на камеру, не усвідомлюючи небезпеки для життя, або (то кращий випадок) виставляють себе на посміховисько. Потрапивши під маніпуляцію, навіть можуть скоїти самогубство.

Першою «групою смертників» була «Синій Кит». Інші її назви - «Тихий дім», «Розбуди мене о 4:20». Вона активно поширювалась в російському додатку «ВКонтакті» у 2015 році і спровокувала на суїцид (самогубство) чимало підлітків з Росії, України, Білорусі, Казахстану та інших держав. Жертвами цієї гри здебільшого ставали підлітки, які мали проблеми в школі, в особистому житті, «зашкалювала напруга» у стосунках з батьками, що викликало у них депресію і вони хотіли покінчити своє життя самогубством. Підписавшись на «Синього Кита», о 4:20 надсилали спільноті повідомлення «Я у грі». На кожного потенційного самогубця знаходився куратор, який давав йому низку завдань, а вирішальна місія, скажімо, змусити підлітка стрибнути з даху багатоповерхівки.

Чому обрали час о 4:20?

Саме 4:20 - це та година, коли стан людини є доволі сонним, вона наче прокинулася, але ще спить, не може оговтатися від сну. Це час, коли особа не зовсім усвідомлює, що з нею відбувається. Це чітко врахували розробники програми і скористалися... Отож, так легше заволодіти свідомістю підлітка.

«Синій Кит» вела активну діяльність два роки, забравши багато життів. У 2017 році держави (на рівні вищого керівництва, спецслужб) почали вести активну боротьбу зі суїцидом серед підлітків, врешті приборкали «Синього Кита». Але наприкінці цього ж року була виявлена ще одна смертельна гра - «Новий шлях».

Атака «білих хакерів» - спеціальні підрозділи з боротьби з кібератаками у правоохоронних органах (ідеться про Україну) - змогла частково приборкати і її. Та все ж з'являлися нові й нові спільноти смерті, зокрема «ВКонтакті». Однак не дрімали «білі хакери» (Честь і Хвала Їм!), набували все більшого досвіду боротьби, а результати їхньої праці ставали чимраз ефективнішими.

Здавалося б, що всі «смертельні ігри» заблоковано і суспільство може з полегшенням зітхнути: «Тепер наші підлітки у безпеці; вже не існує загроз від згубних соціальних мереж, зокрема «ВКонтакті». Але ні! Зарано радіти і тішитися. На зміну приходить нова мережа Тік-ток, яка розповсюджує відео, що спонукає підлітків повторити небезпечні дії та ще й зафіксувати їх на камеру. Наприклад, наковтавшись таблеток, отримати «кайф»; приліпити друга скотчем до стіни (спонукання до насильства); один підстрибує, а інші підбивають йому ноги (так само - насильство, агресія)...

Проаналізувавши ці «невеселі картинки» (з огляду на здоровий глузд), знову побачимо, що до таких суїцидальних дій залучаються підлітки, в яких виникли проблеми в особистому житті, та які вже повністю перебувають у віртуальному середовищі і повторюють усі маніпуляції з цікавості. Їм цікаво, а що буде далі?.. Однак не усвідомлюють, що такі вчинки є смертельно небезпечними, не можуть збагнути, що на них впливає цифрова деменція, не звертають уваги на реальність...

Тепер розглянемо питання: «Чому «група смертників» спонукає підлітків до таких вчинків?».

Знову ж повторюся. Як було виявлено фахівцями з кібератаки та іншими фахівцями правоохоронних органів, до «групи смертників» насамперед долучаються підлітки з особистими психологічними та соціальними проблемами. І тут велику роль відіграє вже порушена психіка юної особи. Оскільки підлітку є «недобре», «відчуває негаразди», то він може отримувати емоційне задоволення від того, що... погано буде іншим. А завдання, які давали сценаристи «групи смертників», якраз свідчать, що вони (сценаристи) отримують задоволення, коли доводять когось до суїциду, зводять до каліцтва, або це робить з кимось (навіть зі своїм другом) їхній актор - той, хто прочитав сценарій, але сам не вдався до ролі смертника.

Як запобігти поширенню таких спільнот у соцмережах?

Відповідь банальна. Нехтувати їхньою інформацією, не звертати на неї уваги, не входити в контакти, не спілкуватися. Не буде попиту на товар, то й товар не потрібен. Тоді стане марним виставляти на інформаційний ринок такий «інтелектуальний» бісівський продукт.

Погодьтесь, є набагато кращі, цікавіші спільноти з саморозвитку, самовдосконалення, які здатні підтримати підлітків психологічно, відкрити для них багато цікавого, змістовного, зворушливого. Пам'ятайте, життя одне і дароване воно Богом! Використовуйте Інтернет з користю. Принаймні, читайте церковні Інтернет-видання, долучайтеся до цих спільнот, груп. Тут ви завжди знайдете добру духовну підтримку, розуміння, допомогу у вирішенні багатьох проблем.

Завітайте на сторінки дитячо-юнацького Інтернет-видання «Планета творчості» (Міжнародна Академія літератури і журналістики). Може й самі захочете стати «творчою особистістю». Звісно, до цього ще далеко, потрібна важка і наполеглива праця! Втім, з чогось слід починати, гулі набивати... Творіть! Дерзайте! Пишіть про те, що накипіло на серці. Обов'язково вдасться! Віра і настирлива праця допоможуть! Залишайтеся у житті оптимістом.

З огляду на порушену проблему, насамперед визначальною є роль батьків, добрі традиції родинного виховання (і то власним прикладом дорослих!). Оберігайте свої чада від поганих, згубних звичок, переймайтеся їхніми проблемами!

Маркіян ЛЕХМАН.

Студент факультету медіакомунікацій та підприємництва Української академії друкарства

м. Львів

 

 

 

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.