Останні новини
16 квітня 2024
15 квітня 2024

ПЕРЕДОСІННЯ

(З фенологічного щоденника)

Є така цікава пора в природі — передосіння. І це слово вжито не як прикметник, а як іменник. Ні, це не “бабине літо”, що приходить у вересні, посноване довгим павутинням. Передосінням можемо назвати другу половину серпня. Зрештою, в народному календарі українців свято Маковія (14 серпня, а за старим стилем — 1 серпня) називають першим осіннім святом. Хоча, здавалося б, ще не осінь, але вже й не літо. Сонце вдень може добряче пригріти, та ранки й ночі — прохолодні. Складається враження: прохолоди додає й роса, бува, що й тумани — хоч не вельми густі, молочні, проте чітко вказують про наближення осені.

Листя на деревах і кущах ще не позолотилося. Хіба що на смородині та порічках воно вже пожовкло. А так подивився на берізку, ліщину і побачив — на зеленому листі де-не-де з'явилися жовті цятки. З кожним днем вони більшають. До того ж ліщина подарувала мені кілька горішків. Поки що зернятка не коричневого, а білого кольору. ”Молоді”. - кажуть. Люблю такими поласувати! Доспілі яблука, груші, сливи у садах — також дари осені.

Втім, вона не завжди поступово вступає у свої права. Цієї пори відбуваються й різкі разючі зміни. Щойно вчора лелеки зграями ходили по полю, топтали стерню, а наступного ранку їх уже нема — відлетіли у теплі краї. За народними спостереженнями, вони відлітають на свято Спаса (19 серпня), а прилітають у так званий “Лелечин день” - 19 березня. Півроку на рідній землі і місяців чотири на чужині, ще — плюс час на важку дорогу. Але твоя батьківщина там, де ти народився, зростав. Тому лелека — наш птах!

Вчора звечора милувався ластівками. Вони щільно всілися на дротах телефонного зв'язку. Наранок їх не стало, й у вечері не побачив. І ті відлетіли у вирій. Знову ж, за народними спостереженнями, ластівки відлітають у теплі краї на свято Успіння Пресвятої Богородиці (28 серпня). Це Вона кличе щебетушок у мандри...

Про наближення осені також попереджають синиці. Цим дрібним птаством враз “наповнилися” міські парки, сільські сади. Поряд з людиною, під стріхами, в оборогах їм легше буде перезимувати. Тільки не забудьте про годівнички! Недарма кажуть: “Готуй сани влітку, а взимку — воза!”.

Маркіян ЛЕХМАН.

Учень 10 класу Червоноградського НВК СШ-колегіум №3, слухач МАЛіЖу

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.