Останні новини

НА КУЗЬМИ І ДЕМ'ЯНА — ДОРОГА САННА...

Святих мучеників-християн, лікарів-безсрібників, що не брали плати за лікування, Кузьму і Дем'яна (були вбиті через заздрощі лікарем-язичником у 284 році) церкви східного обряду вшановують двічі протягом року — 14 липня та 14 листопада. Однак у народному побуті українців святкування Кузьми і Дем'яна восени було більш поширеним, ніж влітку. Не дивно, адже господарі вже не зайняті нагальними аграрними роботами. Тож і храмові свята справляли на “Осінніх” Кузьму і Дем'яна, а не на “Літніх”. Церков, освячених на їхню честь, в Україні доволі багато.

За стародавнім звичаєм сільської молоді у цей час відбувалася перша складка дівчат курами, визначали: чия курка вгодованіша, жирніша і смачніше приготовлена. На такі вечері дівчата неодмінно запрошували парубків, відбувалися ближчі знайомства.

Як це не парадоксально звучить, але вважали, що не Святі Кузьма і Дем'ян опікуються курами, а навпаки — кури опікуються... святими достойниками. Підставою для цього, мабуть, стало те, що курка як символ щастя, плодючості, обов'язково присутня на багатьох весільних церемоніях і, звичайно, як їжа на весільному столі — печена, смажена, у бульйоні...

Вважалося, що Святі Кузьма і Дем'ян допомагають лікарям (мистецтво зцілювати людей, тим паче лікувати молитвами, вони здобули через Боже натхнення), знахарям, сприяють зимовим жіночим роботам: прядінню, плетінню, вишиванню... Допомагають школярам у навчанні.

У давнину існувало повір'я: Кузьма і Дем'ян охороняють світ від зміїв. Легенда розповідає, що колись вони були ковалями (тож і ковалі вважають їх своїми покровителями) і, побачивши змію, вбили її, спалили, а попіл розвіяли за вітром. Від цього попелу й розплодилися змії і почали дошкуляти людям. Ковалі ж, ставши причиною лиха, повинні були боронити людей від гадів, розпеченим залізом випалювати їм отруйні жала.

Народні прикмети стверджують:

- На Кузьми і Дем'яна любить бути дорога санна.

- Вітер на Кузьми і Дем'яна — зима буде санна.

- Ковалі Кузьма і Дем'ян люблять кувати льодяні мости.

 

Підготував Тарас ЛЕХМАН.

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.