Останні новини
20 лютого 2024
18 лютого 2024

НА ТРЬОХ СВЯТИХ НЕ МОЖНА ПРЯСТИ!..

Свято Трьох Святителів (Трьох Святих) — Василія Великого, Григорія Богослова та Івана Золотоустого, що припадає на 12 лютого, у церковних календарях завжди позначено червоними цифрами й літерами. Отож, воно належить до найвеличніших. Не випадково Церква називає їх Трьома Отцями, Трьома Учителями, Трьома Зорями, і всі вони — одно, серед них не існує величнішого чи нижчого за рангом. Усі троє вони однаково ревно служили на духовній ниві й однаково долучилися до становлення богословської християнської науки. Крім цього, кожного з цих Трьох Отців християни східного обряду вшановують ще й окремо: Василія Великого (329-379 рр.) - 14 січня, Григорія Богослова (326-? - 390 рр.) - 7 лютого, Івана Золотоустого (347-407 рр.) - 26 листопада.

За церковними приписами, у сам день Трьох Святих не велено християнам важко фізично працювати, скажімо, рубати дрова, щось майструвати, лагодити. Тому ще напередодні свята господар і господиня заготовлювали дров про запас, аби не ходити зайвий раз до дровітні, прибирали у хаті, на подвір'ї, вичищали хлів, приносили зайве відерце чи цебрик води з криниці або джерела, додатково насмикали зі стіжка оберемки сіна для худоби тощо, навіть приготували святкові страви. Словом, залишається вшановувати Трьох Отців Церкви (і то з неодмінним відвідуванням Богослужіння у храмі) та святкувати іменини. Адже імена Василь, Василина, Григорій, Іван, Іванна доволі популярні в українському народі. Тож так чи інакше, а іменинників таки зустрінете... Обов'язково привітайте, повіншуйте з Днем Ангела!

Особлива пересторога існувала у цей день для жінок: не можна прясти, щоб протягом року не було наривів! Утім, ревні українки-християнки таки не вдавалися до прядіння у свято Трьох Отців Церкви.

Народні прогностичні прикмети стверджують:

- Якщо на Трьох Святих мороз, то з морозом може бути Стрітення (15 лютого).

- Який день (погода) на Трьох Святих — таке Стрітення.

- Якщо з дня Юхима (10 лютого) по день Трохима (14 лютого) вітряно, а особливо посилився вітер на Трьох Святих, то літо буде мокрим.

Тарас ЛЕХМАН

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.