Останні новини

ЗУСТРІЧ ВЕСНИ

Так здавна повелося в українській народній традиції, що весну могли зустрічати кілька разів, вітати найчарівнішу пору року веснянками, влаштовувати ігри, танці, виконувати обрядові дії, і то неодмінно біля берези або верби, співати: “Прийди, прийди, весно, прийди, прийди красна...”. Інколи така зустріч тривала ледь не місяць часу.

Найперше “заглядали на весну” в день Оксани-Дороти (6 лютого; за церковним календарем — Преподобної Ксенії Римлянки та Доротеї Кесарійської) і просили: “Повідай, Оксано, про весну”, бо, як стверджують народні прогностичні прикмети:

- Яка Оксана — така й весна.

- Коли на Оксани-Дороти день ясний і тихий, то весна буде гожою; коли хурделиця — затягнеться надовго.

На Стрітення (15 лютого; Зустріч Господа нашого Ісуса Христа), за повір'ями, зима зустрічається з весною, борсається у снігу та все ж змушена юнці поступитися місцем.

На Обертіння (9 березня; Віднайдення Голови Івана Хрестителя) починають повертатися з вирію перші птахи. Хто-хто, а граки та плиски вже прилітають о цій порі.

Важливий день у народному календарі українців — Явдохи (14 березня; Святої Євдокії). За старим стилем він припадав на перший день весни — 1 березня. На Явдохи селяни особливо стежили за погодою, аби завбачити, якими будуть весна і літо. Кажуть:

- Якщо вода капає зі стріхи, то ще довго буде холодно.

- Який вітер на Явдохи — такий буде до Покрови (14 жовтня).

- Якщо сонячно — буде врожай на огірки; коли дощ — літо буде мокрим.

- На Явдохи гарний день — треба сіяти льон.

- День сонячний — вродить пшениця.

Завершальним акордом зустрічі весни є день Сорока святих (22 березня; Сорок святих мучеників Севастійських). З вирію вже повернулися лелеки, журавлі, прилітають інші птахи. Особливо раділи жайворонкам. Матері на Сорок святих випікали своїм дітям солодке печиво у вигляді цих пташок (і то по сорок кожній дитині!), а ті обмінювалися ними, частували сусідів — людей старшого віку, вибігали з печивом-жайворонками у поле, щоб зустріти пернатих.

Народні прикмети прогнозують:

- На Сорок святих ще можуть вдарити сорок морозів.

- Якщо у цей день тепло, то стільки часу протримається гожа днина...

А далі — Благовіщення, Вербна неділя, Великдень, коли весна стає повноправною господинею на землі. “Прийде Вербниця — мороз не вернеться”.

Підготував Маркіян ЛЕХМАН.

Учень 10 “а” класу Червоноградського НВК “СШ-колегіум №3”, слухач МАЛіЖу

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.