Останні новини

ТАДЕЙ І ВАРТОЛОМІЙ: ДОЩИКУ, НЕ СІЙ!

Два церковні свята (хоч належать до так званих “малих”) Тадея і Вартоломія, яких вшановуємо відповідно 3 і 7 вересня, виявляється, доволі споріднені у народному прогностичному календарі українців.

День Тадея, як засвідчують багатовікові народні спостереження за погодою, здебільшого видається сонячним, теплим. А добра погода 3-4 вересня обіцяє ще 3-4 тижні осіннього тепла, днів без дощів. Головне, щоб не втрутився Вартоломій. Якщо 7 вересня задощить, то, вважайте, “карти зіпсовано”, дощитиме протягом двох тижнів, аж до Другої Пречистої — свята Різдва Богородиці.

У давнину між святами Тадея і Вартоломія селяни намагалися потішитися і скористатися цим теплом. Тому до хати заходили лише на ніч чи з невідкладних справ, а весь інший час поралися у дворі, на городі, в садку... Навіть обідали, підвечіркували на подвір'ї, у затінку під садовим деревом. Воно якось і смачніше на чистому повітрі.

Цей час особливо сприятливий для того, аби копати картоплю (хто ще не впорався), збирати іншу городину, дари саду, зібрати насіння квітів. Не забували про лікарське зілля. Зрештою, чимало в селянина клопотів?.. Куди не глянь — робота аж сама до рук проситься. Потрібно подбати й про інші запаси на зиму, майбутній врожай. Наприклад, на Вартоломія закінчується збирання білих грибів (принаймні, вважають, цієї пори вони особливо смачні, калорійні) і починається ранній посів озимини.

У народі кажуть:

- На Тадея селянин не журився, бо у хаті хліб з'явився.

- Прийшов Вартоломій — жито на зиму сій!

- Сухо на Вартоломія — гострої зими надія.

- Якщо між днями Тадея і Вартоломія павутиння липне до рослин — на тепло, до сухої осені; мало павутиння — невдовзі дощитиме.

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.