Різдвяний піст, або ж Пилипівка, розпочинається 15 листопада і завершується 24 грудня, у Святий вечір, тобто триває сорок днів. Він потрібен для християнина до підготовки до світлого свята Різдва Христового. За час посту християни очищаються духовно і тілесно.
Правила харчування в Різдвяний піст повністю виключають вживання мяса, яєць і молочних продуктів. Що можна їсти – залежить від дня тижня.
По середах і пятницях дотримуються сухоїдіння. У ті дні можна їсти тільки ті продукти, які не піддавалися термічній обробці. В останній тиждень посту сухоїдіння також дотримуються в понеділок.
По понеділках у Різдвяний піст можна їсти гарячі страви без соняшникової олії, а по вівторках і четвергах у страви можна додавати олію. У вихідні і під час великих церковних свят піст найменш суворий – можна їсти навіть рибу.
Будь-який церковний піст повинен допомогти людині, а не нашкодити їй. Тож люди зі слабим здоровям можуть не постити, якщо відмова від мяса, молочних продуктів шкодить їхньому організму. Звільняються від посту вагітні жінки, або матері, які годують немовлят груддю. Не можна змушувати до посту дітей, віком до 14 років.
Послаблення у пості дозволяється людям важких та небезпечних професій (приміром, шахтарям).
Також звільняються від обмежень у харчуванні люди, які опинилися у складних життєвих умовах, де дотримання посту неможливе – військовослужбовці на передовій, мешканці прифронтових територій, навіть вимушено переміщені особи. Для них це не буде гріхом.
Колись старші люди в Галичині говорили: «Не так гріх до губи, як гріх з губи». Не можна лихословити, когось осуджувати (тим паче, безпідставно), взивати до нечистого, коїти погане...
Тарас ЛЕХМАН