Останні новини

МОРОКА НА ІЛЛЮ ПРОРОКА

 

20 липня (2 серпня) вшановують Святого пророка Іллю. У народі –Громовержця.

…Жнива – в активній фазі. Дорога кожна мить, щоб не втратити хліб. Але дехто з господарів на Іллі у полі не працював, щоб, мовляв, небесний пророк не розсердився і не спалив вогняними стрілами-блискавицями хліб.

Народні прикмети:

-Якщо на Іллі гроза, то дощ може падати сорок днів.

-Грозовий Ілля – завершення жнив можуть бути мокрими.

-Морока на Іллю Пророка, коли падає дощ, бо він не скоро припиниться.

За народними переказами, у цей день, але тільки під час грози з блискавицями, чаклуни вирізали ліщинову палицю. (Коли зненацька застає гроза, то ховаються якраз під ліщиною. У неї, як стверджують, блискавка не влучає). З цією палицею потрібно було відвідати сім Богослужінь у семи церквах і тричі окропити її йорданською і стрітенською водами (такі завжди зберігалися у запасі) при запаленій стрітенській свічці-громовиці. Тоді палиця набувала «чудодійної» сили і нею власник розганяв грозові хмари, відганяв стихію і блискавки. При цьому чаклуни виголошували певні замовляння, які строго тримали у таємниці. Передавали їх тільки своїм учням.

Щодо «чарівної» палиці, то існують й інші версії. Заради правди, таких побрехеньок доволі багато.

З пророком Іллею пов’язано чимало пересторог. Наприклад, вважали, якщо у свято Іллі влучить у хату блискавка і та загориться, то вогонь уже не приборкати. Адже проти небесної сили людина безсила…

Святий пророк Ілля має особливе шанування в Україні. На його честь освячено багато церков. Своїми функціями він витіснив (замінив) язичницького бога Перуна. (Це вже зі сфери давньої духовної культури українців).

З фенологічних спостережень: після Іллі добре збирати білі гриби і заготовляти ягоди ожини.

Тарас ЛЕХМАН

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.