Останні новини

СТАРТ НА ВЕЧОРНИЦІ

 

Перші дні жовтня часто «знаменуються» проливними дощами. За погідними умовами першої декади жовтого місяця осені визначали яким буде Різдво Христове: теплим, з відлигами, чи холодним, з дошкульним морозом і снігопадами.

Якщо 5 жовтня (свято Фоки) листя з берез не опало, то сніг ляже пізно; а коли вчасно, то наприкінці січня візьметься відлига.

У деяких етнографічних регіонах України вже в жовтні по селах починалися молодіжні вечорниці та досвітки. Справляли масові гуляння, оригінальні обрядові дійства. Обирали і розпорядника усіх наступних вечорниць, чиє слово було законом. Бо за таке порушення могли позбавити спілкування у товаристві. Зокрема, не можна було приходити напідпитку, парубкові образити дівчину, злісно покепкувати над нею.

Дівчата, як правило, влаштовували ворожіння на суджених. Наприклад, під час вечері з першою ложкою їжі виходили на вулицю слухати собак: в якому кутку загавкає, туди й заміж піде. Тут же визначалася і професія майбутнього чоловіка. Під гавкіт собак дівчина викидала з ложки страву за спину і нагиналася, аби підняти те, що під руку попаде. А було ж темно!.. Якщо тріска – за теслю піде заміж; папірець – чоловік буде канцеляристом; цвях – ковалем; грудка землі – хліборобом…

Тарас ЛЕХМАН

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.