Останні новини

ДАВНЄ СВЯТО

 

7 липня – церковне свято Різдво Івана Хрестителя. За народним календарем українців Івана Купала. З огляду на прадавні звичаї та традиції нашого народу, це – найромантичніше свято липня, як і Купальська ніч, що передує йому.

Справді, воно прийшло до нас із сивої давнини. Купало (Купайло) – міфологічний персонаж, божество наших далеких предків-язичників.

Відзначала свято переважно молодь. У Купальську (або Іванову) ніч палили багаття, стрибали через нього, щоб «очиститися», купалися у річка та ставках, але «остерігалися Русалок», які мали влаштовувати свої гуляння. Дівчата плели і пускали на воду вінки, ворожили: чий вінок швидше пливе, то та дівчина швидше вийде заміж. Або таке: ставили у вінок запалену воскову свічку; якщо свічка скоро згасне, то дівчина невдовзі помре… (Жах!). Зрештою, не дивно, коли сприйняти за віру, що в ніч перед Купалом оживають усі демонічні сили…

Неодмінно співали купальських пісень і водили хороводи навколо заквітчаної верби.

Іван Купало символізував плодоносні сили природи. А саме поєднання двох стихій – вогню (сонця) і води, які забезпечують життєдайність землі (грунту) і всього, що на ній росте, що на ній живе.

Після Купальської ночі дні коротшають. Сонце все раніше і раніше заходить за обрій і пізніше піднімається над землею. Влада перебирає на себе Марена – богиня пітьми. Тому у Купальську ніч, щоб «уповільнити» хід часу, хлопці і дівчата топили у водоймах солом’яне опудало Марени. Почати траплявся інший обряд: Марену не топили а спалювали на купальському вогні. Потім попіл розсипали по грядках, «щоб добре родили».

У теплій зоряні ночі напередодні Івана Купала люди вбачали щось особливо таємниче. А знахарі вірили у найбільшу цілющу силу трав, скупаних у купальських росах.

Жила у далекі віки й віра у неймовірну здатність папороті (чар-зілля) сповнити всі людські бажання. От тільки у Купальську ніч потрібно побачити її цвіт. Тоді і скарб знайдеш, і розкриються тобі всі таємниці природи, пізнаєш мову звірів, птахів, рослин, станеш віщуном…

З народних прикмет:

-Зоряна Купальська ніч – виросте багато грибів і добре вродять лісові горіхи.

-Роса на Івана Купала – на врожай огірків.

Тарас ЛЕХМАН

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.