Останні новини

ВОЇН

 

21 листопада - Собор Архістратига Михаїла і всіх Небесних Сил безтілесних, велике церковне свято.

До покровительських функцій святого входить опіка над людьми, їх захист від демонів, патронат над мисливцями, доблесними воїнами - захисниками рідної землі від чужинців-загарбників. Тому в іконографії та геральдиці Михаїла зображають з мечем і щитом у руках, як от на гербі Києва.

Козаки-запорожці також вважали його своїм небесним опікуном і захисником на рівні з Богородицею-Покровою. Дослідник історії козаччини Дмитро Яворницький писав, що козаки вірили: саме Святий Архістратиг Михаїл закликає їх до бою, сповіщає про перемоги, а якщо потрібно, то сурмою попереджає про необхідність відступу.

Етнографи стверджують, що Архістратиг Михаїл «успішно замінив» язичницького бога східних слов'ян Миха (співзвучні імена!), який також мав безмежну владу, аби приборкати злі сили, адже «його воїнство - небесная сила».

Свято Михаїла (Михайла), на відміну від більшості великих і малих церковних свят, аж ніяк не пов'язується з народним аграрним календарем українців. Утім, і цього дня спостерігали за погодою та змінами у природі:

- На Михайла відлига - не буде щільного снігу аж до Миколи (19 грудня).

- Цупкий іній на Михайла - на великі сніги; густий туман сповив землю - на відлигу.

- Південний вітер на Михайла - тепло буде до половини грудня.

- На Михайла ніч ясна - зима буде красна.

- Якщо Михайло дощем не услужить, то добру весну наворожить.

Тарас ЛЕХМАН

 

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.