12 червня, за східним церковним календарем, вшановуємо Святого Ісаака Далматського — оборонця Христової віри, який різко виступив проти єретиків-аріян, за що, з наказу правителів-віровідступників, його не раз піддавали жорстоким тортурам, однак не змогли зломити твердості духу Правдивця (так його величає Церква).
Ісаак брав участь у II Вселенському Соборі, що відбувся у Царгороді 381 року. Заснував свою чернечу обитель (монастир), де зібралися ревні послідовники правдивої Христової віри, а не ті, що спотворювали вчення Ісуса Христа. Помер у глибокій старості 386 року, призначивши наступником свого учня Далмата, від імені якого став спочатку називатися монастир, а потім чернеча спільнота (згромадження), яке тепер діє в багатьох країнах світу.
Це свято, за церковним календарем, не належить до найвеличніших. Але про цей день у народному побуті колись добре пам'ятали, бо, виявляється:
- На Ісаака останній день, коли можна садити боби.
- Посадиш біб на Ісаака - буде міцний стручок і добрий плід.
- Преподобний Ісаака посадить біб - буде мати добрий плід (з голоду не помреш).
- На Ісаака - бобовий день.
- Наївся трохи бобу - будеш ситий цілу добу!
- З молодого бобу смачний і ситний борщ.
- Якщо маєш біб, то піст тобі - не піст.
- Біб проросте - харч принесе.
Траплялося, що бобові культури не раз заміняли людям хліб. Тому казали: «Біб - другий хліб!». Картоплі тоді ще не вирощували масово...